Zöld konzervativizmus

Jéney Gàbor
2021. november 7.
Nem írtam a fosszilis, atom, zöld energiahordozók karbonlábnyomáról, mert felesleges. Nem ez számít. Mert a legtisztább energia az amit elő sem kellett állítani.

Tudom, hogy a csapból is ez folyik és én is szaporítom a szót. Úgy érzem hogy, kezd ez a fajta nyomulás kontraproduktívá válni. Ettől függetlenül a probléma létezik. Kézzel fogható. Mindnyájunk zsebéből pénzt vesz ki. Elég csak látni Madagaszkár példáját. 

A közbeszédben a médiában a szocialista és a liberális-progresszív álláspontok vannak túlartikulálva. Természeténél fogva a baloldal érdekelt a forradalomban. S azt érzem itt, hogy inkább forradalom mint környezetvédelem. A környezetvédelem van a forradalomért és nem a forradalom a környezetvédelemért. Össze grétathunbergeznek mindent vagy rá uszítják a Greenpeace-t. Nem tudom, hogy meddig mehet az hogy megállitanak egy markolót egy legális kitermelésen vagy betörnek egy sertéstelepre. Persze egy ilyen szervezetet nem érdekli a bevételkiesés a munkahelyek. Teszik azt amiért a pénzt kapták. De a liberális-progresszív barátaink is nyomulnak. Csak ők a marketing osztályban hisznek. Az ő környezetvédelmük a húsízű húsmentes pogácsa és az elektromos autó. Mindegy az hogy mi csak pörögjön tőle a tőzsde. 

De miben más a zöld konzervativizmus mint a szocialista vagy a liberális-progresszív. Abban hogy az utóbbiak csak a felszínt kapargatják. Addig a konzervativizmus le ás a probléma mélyére. A Föld problémáját nem fogja megoldani a napelem vagy a bio-vegán sampon. 

Kapzsiság, mértéktelenség, jóra való restség az állam leépitése illetve az optimális fogalom eltörlése. Ez a Föld valódi problémája. Amikor valami ellenőrzés nélkül tud növekedni. Amikor a piacon monopólium jelenik meg. Akkor beszélhetünk az állam leépítéséről. A XX. sz volt rá kísérlet, hogy a piacgazdaság helyében kipróbálnak valami mást. Ez volt a tervgazdàlkodás a következményei katasztrofálisak voltak. De ez viszont nem jogosítja fel a tőkét, hogy őket senki se ellenőrize. A válság ott kezdődött, hogy a XX.sz a liberalizmus belopózott a konzervativizmusban és elkezdte azt eltorzítani. Mára oda jutottunk, hogy van olyan politikus aki jobb oldaliként azt vallja, hogy az állam rossz gazda. Csak tudnám, hogy akkor milyen alapon kéri a szavaztomat. 

A piac szabályozatlansága és a folyton növő gazdaság a fő oka a környezetszennyezésnek. A fogyasztás felpörgetése. A cégek lobbi szervezeteket hoznak létre, hogy bevásárolják magukat a politikában és minden bevásárlásnál egyben minket kivásárolnak. S így már cégszuverenitásról beszélünk és nem népszuverenitásról. A végeredmény pedig a Bolygónk pusztulása.

Míg nyugaton mértéktelenül fogyasztunk, addig Afrikában mértéktelenül szaporodnak a vége mind kettőnek ugyan az. 

Ezért vissza kell építeni az állam tekintélyét a cégekkel szemben és szabályozni kell a piacot. Legalizálni,  transzparensé kell tenni a lobbi tevékenységet és azt meg kell adóztatni. A legjobb volna ezt megszüntetni de akkor újra létrejönne illegális keretek között és ugyan ide jutnánk. 

Az állam és a magáncégek közötti viszonyt jól tükrözi a közszolgálati média. Még a közszolgálati média is sugároz reklámot. A közszolgálati média a kiegyensúlyozott tájékoztatás miatt működtetjük illetve azért, hogy ellenállást tanúsítson az olcsó popkultúrával szemben. S még is a fogyasztást szolgálja. Míg a HBO havi 6€ elő lehet fizetni 3 reklámentes csatornájára, addig az RTVS 4,84€ mindenki számára kötelező járulékal és az adónk nem elég ahhoz, hogy ne közvetítenek a média felületek reklámot. S nincs ez másként a közterületeken sem. Csak ki kell menni az utcára. A reklámok egy részt virtuális környezetszennyezés. Másrészt viszont öncélú egyetlen küldetése a profit. Egy olyan életérzést ad ami nem létezik. Csak fogyasztásra sarkal és minnél többet fogyasztunk annál több energiát életünk el és szemetet termelünk. 

Nehéz ellenállni mert a marketing oldalán ott a kimeríthetetlen pénz forrás és a rajta megvásárolható tudás. Ezért ezeket pszichológusok, társadalom tudósok és filozófusok tervezik. De már ezt is meghaladtuk mert itt vannak a szociális média. Itt már a személyes adatainkkal és fogyasztói kosarunkkal kereskednek. Jelenleg működő ilyen formátumok monopóliumok és sértik a demokráciát. Államok felett állnak. Frances Haugen a Facebook volt termék menedzsere azt állítja, hogy a szociális háló vezetése semmit sem tesz meg a gyűlölet, kirekesztés és a dezinformáció ellen. 

Jelenleg a szociális hálókon szervezzük az emberi kapcsolatainkat. Sőt egyre többen értékesítünk rajta és tartalommal töltjük fel azt. Még sincs semmilyen ráhatásunk. Még ha pereskedni akarunk, akkor is Kaliforniáig kell menni . 

Én úgy gondolom, hogy a szociális médiákat államosítani kell és közművesíteni. Úgy ahogy a vissza kell venni a közterüleket és a közmédiát is a reklámoktól. 

A kapcsolataink sem igazán jók. Napjainkban inkább a mennyiség számít, mint a minőség. S egyre kevésbé tudjuk elviselni a másikat. Annak hibáival együtt. Úgy fogyasztjuk a partnereinket, mint a használati tárgyainkat. S ez meg is látszódik a társadalmunkon. Elöregedő társadalom ami egyre fenntarthatatlanabb. Testkép zavar. S egyre boldogtalanabbak vagyunk. Szeretnénk úgy lenni mint a karakterek a reklámban. De ez egy mesterséges érzés ami a reklámon kívül sehol sincs. 

Mivel az online térben szerveztük ki a kapcsolatartást ezért itt létrejöttek a különböző bugyborékok, ami a dezinformáció melegágya és felosztja a társadalmat. Olyan módon, hogy nincs átjárás ezek között így a viták sem tudnak lezajlani. Minden vita amit el sem kezdünk meg van nyerve látszólag. Persze így fokozzuk le a civilségünket és így vezessük ki a közérdeket. Vannak persze a szociális hálóknak jó oldala is, de már ilyen formában inkább káros mint hasznos. 

Ma minden a levegő oxigén és széndioxid arányról szól. De ez csak a felszín. Persze fogyasszunk felelőséggel. Ha van rá mód akkor telepítsünk zöld energiatermelőket (napelem, napkollektor, szélturbina stb). Csak annyit szedjünk amennyit megeszünk, fogyasszunk az évszaknak megfelelő zöldségeket meg gyümölcsöket. Ha lehet akkor hazait. Komposztáljunk szelektáljuk a szemetet. De mi az ahhoz képest hogy az élelmiszer 1/3 kidobjuk. Ezt főleg a diszkontok teszik. Ugyanis így tudnak olcsón árúlni, hogy túl rendelnek. 

A meteorológiai világszervezet (WMO) 2020-as mérései alapján több Co2 termeltünk mint azok előtt. Ez eléggé érdekes ugyanis tavaly hosszabb-rövidebb ideig karanténba voltunk. Megállt a termelés megszakadtak az ellátási láncok. Amik még ma sem álltak vissza. Ez kérdéseket vet fel. Hogy lehet több Co2, ha nem termelünk? Biztos jó a green deal koncepció? Nem kell ezt felülbírálni? A választ majd a tudomány fogja megadni, de minden esetre elgondolkodtató. 

Fogyassz, fogyassz és fogyassz ez a reklám üzenete. S ezt mi meg is tesszük, hiszen nem tudunk neki ellenállni. Ez a túlfogyasztás meg mutatkozik az egészségügyi állapotunkon is. Egyre több az elhízott az alkoholizmus az népbetegség de növekszik a drogfüggőség is. Nagyban fogyasztunk pornót is ami ingyen jön az internetről de mekkora árat fizetünk érte. Szervi betegek is egyre fiatalabbak. De kihalt a lelkünkre is. Napjainkban amikor üldözve van a vallás és lenézve és megbélyegezve a hívő. Helyette valláspótlékok vannak. Amikhez a megváltást boltban kell venni. 

Nem írtam a fosszilis, atom, zöld energia karbonlábnyomáról, mert felesleges. Nem ez számít. Mert a legtisztább energia az amit elő sem kell állítani. Úgy tudunk környezetbarátok lenni, ha minnél kevesebbet fogyasztunk. Ha ezt optimalizáljuk. Ha tartósabb termékeket vásárolunk. Ha azt javítsuk. S ha már nem jó keresünk neki más funkciót. De ehhez kontrol kell s ehhez egy olyan szervezet kell amit ellenőrizni tudunk. Ez lenne állam amit rehabilitálni kell és ellenőrizni őt. Civilkurázsira van szükség. Bele kell szólnunk a közügyeinkben. Vissza kell a tőkét terelni. Vitáznunk kell. El kell végeznünk a kötelességeinket is. Mert azok is vannak nem csak jogaink. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Profile picture for user Jéney Gàbor
99 blogbejegyzés
Jéney Gàbor
15 karma